Sizin İçin Seçtiklerimiz
Fatma Palu
fatmapalu48@hotmail.com
Palumsu ‘’ Ekonomik değil, İnsanomik krizi ’’
22/09/2018

İnsanlık krizi !!!

Ekonomik değil insanlık krizi var! Bugün çocuğuna okul kıyafeti alamayan bir babanın, intihar haberini hepiniz okumuşsunuzdur. Belli ki evladının sırf pantolonu uygun değil diye derse alınmaması, babayı çok derinden yaraladı. İntihar edebilecek kadar aciz düştü. Peki sınıfa almayan hocanın hiç suçu yok mu? Bu kıyafetle gelemezsin yerine, neden bu kıyafetle gelmek zorunda kaldığını öğrenemez miydi??? Burda tabii ki de hocayı suçlamıyorum, genel olarak bu durumdayız. En dipten en tepeye herkes o pantolonun vicdan yükünü taşıyabilmelidir.

Sorun ekonomik değil insanomik!!! Hepimiz zamanında zorluklar çektik. Çocukluğumuz da yırtık ayakkabıyla, eski önlükle, poşette kitaplarla okula gittik. O zamanlar ayıp değildi. Kimse kimseyi suçlamazdı. Eğer şimdi bu durum eve geri göndermeye kadar ilerideyse, bunun sebebi ne kadar da gerilediğimizi gösteriyor. Hem ülke olarak ve en önemlisi de insan olarak!!!

Ben hatırlıyorum da okuldayken ilk yeni ayakkabım ilkokul 5. sınıftayken olmuştu. Ve ben o gün heyecandan uyuyamamıştım. Babam gözümde bir dev olmuştu. Şimdi bu pantolonun bu kadar dert olmasının sebebi ise, yeni bir çağ görünümünde olan ülkemin, aslında içinde cehalet oluşudur. Cahillik eğitimle ölçülemeyecek kadar insani bir durumdur. Sen okumuşsun ama vicdanın yok, sen okumuşsun ama empatin yok, sen okumuşsun ama anlayışın yok!.. O zaman o diplomanı al da evinin münasip bir tarafına koy.

Şimdiki zaman diyerek geçmişin de gerisinde bir devir yaşıyoruz. Zengin gibi görünen aslında fakir insanlarız. Eskiden çözüm üretiyorduk. Sende yoksa bende var diyorduk. Gönlümüz zengindi. Şimdi o kadar fakiriz ki gönlümüzden hiçbir şey kopmuyor!!! 

Bir kağıt parçası yüzünden hepimiz birbirimize ya dostuz ya da düşman... Niye çünkü üretmiyoruz. Hazıra o kadar alıştık ki, dış güçler sağolsun bizi besliyorlardı. Biz de ekmek elden su gölden hamlaştık. Benim o çalışkan yerinde duramayan köylüm üretemiyor. Üretmiyor. İşlemeyen demir pas tuttu. Bunun sorumlusu demiri dışardan almamızı sağlayan zihniyettir. 

Canım ülkem bir çocuğun babasız kalışı seni hiç mi üzmüyor?! Eğer üzüyorsa lütfen artık içerideki üreten beyinlere sahip çık, dışarıdaki beyinler bizi yeterince aç bıraktı.


Paylaş | | Yorum Yaz
2380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Palumsu Yazılar ‘’ Acar Ünlü Seninleyiz ‘’ - 07/11/2018
Adalet Herkes İçin...
Palumsu Yazılar ‘’ kASım ‘’ - 05/11/2018
Doğum Günün Kutlu Olsun Atatürk’üm
Palumsu yazılar “Yüreğim buz tuttu gözlerim dolu yağıyor “ - 27/10/2018
Keşke dün, gece de Tunceli’de güneş doğsaydı !
Palumsu Yazılar ‘’ Özlem ‘’ - 13/10/2018
Özlemek öylesine değil ölesiye...
Palumsu Yazılar ‘’İnsan Galerisi’’ - 02/10/2018
Ben çok zenginim.
Palumsu Yazılar - Palumsu kimdir ? - 26/09/2018
Umut Doluyum
Palumsu Yazılar ‘’ Dünya Barış Günü ‘’ - 21/09/2018
Hadi barışalım...
Palumsu Yazılar ‘’ 60 Santimlik Duvar ‘’ - 18/09/2018
Yaşasın Barış Varmış
Palumsu Yazılar ‘’ Vicdanımızı Uyandıralım mı ? - 12/09/2018
Herkes ölecek yaşta...
 Devamı