Sizin İçin Seçtiklerimiz

Gökçe Söylemez

Gökçe Söylemez
Soylemez.gokce@gmail.com
Birleşmiş Milletler Kadın Çalışmaları
11/09/2018
 Birleşmiş Milletler;
Kadınları güçlendirmek insanlığı güçlendirmektir diyor ve : Hayal Edin! sloganıyla başlattığı bir  vizyonu yeniden canlandırmayı amaçlıyor.  

 

Biz Türk kadınları iğne oyalarımız kadar narin ve incelikli, kilimlerimiz gibi hikayeleri olan, toprağında emeği, evinde sıcaklığı olan, duygularını emeğine yansıtabilen, farklı hikayelerin bir araya getirdiği harika bir mozağiz. Bu mozaik de bu ülkeyi Türk halkı yapandır. Milli ve etik değerler siyaset yaratanların dillerinde değersizleştirelemez çünkü o değerler biz Anadolu kadınının ellerinde kalplerinde yetişti.

Kadın hakları mücadelesi dünya meselesidir. Kadın hareketleri son iki yüz yılda yapılanmaya ve ciddi bir mücadeleye başlamıştır. Ancak bu noktada belirtmek isterim ki Türk tarihinde kadın figürüne çok kıymet verilmiştir. Orta Asya’dan Anadolu’ya, kadın söz sahibi ve doğa ananın en önemli varlığıdır.  Ama modern dünya tarihindeki en dikkat çekici kadın hakları yapılanması Atatürk tarafından Türk kadını için yapılmıştır.

Kadın hakları diye bir kavramın bile ortaya atılması cinsiyetçi bir yaklaşımdır fikrimce. Olması gereken insancıl değerlerin benimsenmesi, insana değer verilmesidir. İktidar kuşakların hayat kalitesini değil, dindar ve kalabalık olmayı değerli görüyor. Çünkü kaliteli yaşam değil, kalabalık olmak iktidar sağlıyor. Ahlak denince anlaşılan tek şeyi kadın davranışlarını kontrol altına almak oluyor! O vakit ihtiyaç duydukları oydaşlar kalabalığı yerine kaliteli yaşamı hak eden çocukların büyüyeceği bir inanç aşılamalıyız kadınlarımıza. Üst sistem zaafları madem sorumluluğu bizim ellerimize bıraktı o zaman mücadelemiz bu yönde olmalıdır.  .

 

Açlıktan ölenler için ekmek bırakmak, gerçekle yüzleşmekten kaçınmanın hesaplı bir yoludur diyor Aslı Erdoğan. Yalnızca kadın olarak değil, insanlık onuru için bu yanlışı anlatabilmeliyiz ! Herkes için onurlu bir geleceğin inşa edilmesinin şart. Ayrımcılığa uğramadan, kendimizin ve diğer insanların hayatlarını daha iyi hale getirmek için çalışmak şart.  

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Türkiye tarafından 1985 yılında imzalamıştır.  Sözleşme kadınlara karşı ayrımcılığı önlemek için var olan tek yasal ve bağlayıcı dokümandır. Türkiye her dört yılda bir konseye rapor sunmaktadır. Yazınsal olarak çokça laf içeren son raporda da Türkiye’nin bu sözleşmede dinsel semboller üzerinden eşitlik kavramını tanımladığını görüyoruz.  Ne yazık ki dini semboller için mücadele eden kadın, çocuk hakları, kadın şiddeti, erkek otoritesinin kabul gördüğü zihniyet ile tartışmıyor. Kusura bakmayın ama o kadınların öz eleştiri yapmasını bekliyorum. Türkiye’de önce kadının değerli bir insan olduğu benimsenmelidir.  Özgürlük, demokrasi derken yalnızca kendinden olanı kapsayan değişiklikler yapan iktidara alkış tutan kadınlarla algılarımızı yönetmektedirler. Eşitliği, özgürlüğü din sembolleri üzerinden yapan “erkek” akıla da seslenmek isterim. Üniversite eğitimi alan, kendini geliştiren örtülü kadın da bir süre sonra sınırlandırmaya çalıştığınız dar alana sığmayacaktır ve onlar da kendi insan benliği üzerinden bir karşı duruşa geçecektir.

Dayanışmayı ilişki kurmak ile aynı şey sananlar var. Hayır, dayanışma iletişimin bir parçasıdır. Yapacağımız şey ortak idealler için dayanışmaktır sevgili kadınlar. Her şey bir biriyle etkileşim içerisindedir. Kelebek etkisi diye bir kavram var. Bir yerden başladığında dalgalar halinde birçok şeyi etkileyebiliyoruz.

Hayal Edin!  


445 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

"Nasıl"Sorusu İle Başlayan Toplumsal Fayda - 02/09/2018
" insanlara ne istediğini sorup onların beklentilerine uymaya çalışamazsın. İstediklerini yaptığında yeni birşey isteyeceklerdir" Steve Jobs