Sizin İçin Seçtiklerimiz

19 Mayıs Haftasında 15 Temmuz Marşı!

Gençlik Haftası nedeniyle 15 mayıs çarşamba günü (Bugün) sabah 9.30 da yapılan gençlik yürüyüşünde İzmir marşı ve gençlik marşı söylemek isteyen öğrenciler engellenmeye çalışıldı.

Gençlik Haftası nedeniyle 15 mayıs çarşamba günü (Bugün) sabah 9.30 da yapılan gençlik yürüyüşünde İzmir marşı ve gençlik marşı söylemek isteyen öğrenciler engellenmeye çalışılmış ve iddiaya göre ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü  tarafından öğrencilerden biri darp edilmiştir.

Bunun üzerine saat: 18:30'da Marmaris Atatürk Meydanı'nda CHP Marmaris İlçe Başkanlığı öncülüğünde bir çok STK ve DKÖ'lerin de katılımıyla protesto eylemi yapıldı. Eylemin ardından CHP Marmaris İlçe Başkanı Fatma Gebeş Çimen  basın açıklaması yaptı.

Çimen'in basın açıklaması :

 

"Bu hafta gençlik haftasıdır. 19 Mayıs 1919 ‘da başlayan Ulusal kurtuluşumuzun 100. Yılını kutluyoruz.

Gençlik haftası çerçevesin de bugün Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yaptığı Gençlik yürüyüşün de 19 Mayıs ruhuna aykırı olaylar yaşanmıştır.

Yürüyüş sırasında Gençlik Marşı ve İzmir Marşını da söylemek isteyen gençler susturulmak istenmiş itiraz edilince üzerlerine yürünmüş , bir öğrencinin boğazı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bilal ERGEN tarafından sıkılmıştır.

Burada boğazı  sıkılan ülkemizin geleceğidir,demokrasidir,özgürlüklerdir.Bu mantık cunta mantığıdır. Darbeci mantığıdır. Seksen ihtilali mantığıdır.

Bugün Hasan Tahsin ‘in İzmir’de düşman işgaline karşı ilk kurşunu attığı gündür.Biz bu yürüyüşler de gençlere asıl bunları hatırlatması gereken eğitimcilerin tahammülsüzlüğünü kabul edemiyoruz.

Üstelik 20 Mayıs 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla 19 Mayıs tarihi Gençlik ve Spor Bayramı olarak milli günlerimizin arasına girerken , bu marş da bu büyük bayramın simgesi olarak Türk gençliği ve sporcusunun marşı oldu. Gençlerin kendilerine armağan edilen bu günü ve bu marşları söylemesinden doğal bir şey olamaz .Cumhuriyetin kurucu iradesine aykırı olarak yapılmak istenen baskıların zulmün karşısındayız.

Marmaris TV ‘ de yayınlanan görüntülerden öğrendiğimiz bu durumu protesto ediyoruz. Günün anlamına uygun olmayan marşlar nedeni ile öğrenciler ayrıştırılmış ve bugün ki olaylar yaşanmıştır. Olayın yaşanmasın da ilgisi olanlar hakkında idari işlemin yapılmasını istiyoruz. "

                                                                                                      CHP Marmaris İlçe Başkanı

                                                                                                       Fatma GEBEŞ ÇİMEN

 

Eğitim-Sen

Velider

DİSK Emekli-Sen

Pir Sultan Abdal Derneği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Atatürkçü Düşünce Derneği

Marmaris Birleşik Haziran Hareketi

Marmaris Halk İnsiyatifi (MHİ)

 
Marmaris Nokta Tv Haber

1084 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın