Sizin İçin Seçtiklerimiz

Oyak Çimento'nun yüzde 40'ı Satılıyor!

OYAK Çimento'nun yüzde 40 hissesi yaklaşık 640 milyon dolar bedelle TCC'ye devredilecek.


OYAK ve Uzak Doğulu çimento üreticisi Taiwan Cement Corporation (TCC) çimento sektöründe ortaklık kurma kararı alırken; taraflar arasında mutabık kalınan anlaşmaya göre OYAK Çimento'nun yüzde 40 hissesi yaklaşık 640 milyon dolar bedelle TCC'ye devredilecek.


OYAK Çimento bünyesinde Aslan Çimento, Adana Çimento, Bolu Çimento,Mardin Çimento, Ünye Çimento, Denizli Çimento ve OYAK Beton Sanayibulunuyor.


OYAK Çimento'nun iştirakleri tarafından KAP'a yapılan açıklamada, Türkiye'nin en büyük çimento üreticisi konumundaki OYAK ve Uzak Doğu'nun önde gelen çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation'ın uluslararası çimento pazarında güçlerini birleştirmek amacıyla ortaklık kurmaya karar verdiği belirtildi.


OYAK ile TCC arasında mutabık kalınan anlaşmaya göre; OYAK'ın yüzde 100 sahibi olduğu OYAK Çimento hisselerinin toplam 1.6 milyar dolar değer üzerinden yüzde 60'ının OYAK'ta kalması ve kalan yüzde 40'ının yaklaşsık 640 milyon dolar TCC'ye devredilmesi kararlaştırıldı.


DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİ


OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, iş birliği ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Yurtdışı piyasalarınca ülke ekonomimize duyulan güvenin bir göstergesi olarak, OYAK ve TCC arasında tesis edilen iş birliğinin, önümüzdeki dönemde uluslararası arenada büyüme hedeflerimize ve ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz.

"OYAK bir dünya markası olma hedefi yolunda atılımlarına devam edecek. Ülkemizin geleceğine ve ekonomimize güveniyor, bu doğrultuda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz."


TCC Yönetim Kurulu Nelson Chang de yaptığı açıklamada Çinde doymaya yakın olan pazarın artık stratejik beklentilerini karşılamadığını, bu sebeple uluslararası bir açılıma gitmeye karar verdiklerini ve Türkiye gibi stratejik öneme sahip bir ülkede OYAK gibi güçlü bir kurumla iş birliği yapmayı çok büyük bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirtti.


Bu iş birliğinin TCCnin Asya pazarının dışına açılması adına öncü bir adım olacağını da söyleyen Chang, OYAKın sahip olduğu avantajları küresel pazara girebilmek için çok önemli olarak gördüklerinin altını çizdi.


1954 YILINDA ÖZELLEŞTİRİLDİ


1946 yılında Taipei Tayvanda kurulan TCC, 1954 yılında özelleştirildi. Şirketin turizm ve sağlık sektörü başta olmak üzere enerji ve kimyevi alanlarında da yatırımları bulunuyor.


Tayvanda 11, Çinde ise 65 milyon ton çimento üretim kapasitesi olan şirket 2017 yılında 3.2 milyar dolar hasılat gerçekleştirdi. Toplam 23 adet fabrikası bulunan TCC, Çinin en büyük üreticileri arasında.


ÇOĞU YARIM ASRI AŞIYOR


Satışa konu tesislerin önemli bir kısmı yarım asrı aşkın bir süredir Oyak bünyesinde. Ancak, anılan tesislerin bir kısmı asırlık konumda.

Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

Aslan Çimento: 1910 yılında kurulan tesis 2019 yılında Oyak bünyesine geçti.

Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

1954 yılında Adana'da kurulan tesis 1963 yılından bu yana Oyak bünyesinde. 
Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

1968 yılında Bolu'da kurulan tesis 1969 yılından bu yana Oyak bünyesinde. 
Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

Mardin Çimento, 1969 yılından bu yana Oyak bünyesinde faaliyet gösteriyor. 

Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

Ünye Çimento, 1969 yılından bu yana Oyak bünyesinde.
Oyak Çimentonun yüzde 40ı 640 milyon dolara satılıyor

1988 yılında kurulan Denizli Çimento son 4 yıldır Oyak bünyesinde.


Kaynak : Hurriyet.com.tr
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
86 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın