Sizin İçin Seçtiklerimiz

Seyit Torun : İhtiyaç Duyulan Her Yerde Ön Seçim Yapılacak!

Siyasi partiler ön seçim çalışmalarına hız verdi. CHP’de yerel seçimlere yönelik çalışmalar önceki günkü MYK toplantısında ele alındı


CHP Yerel Yönetim Stratejisini Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla 12 Ekim’de açıklayacak. Bu tarihte bazı adaylarında kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. 


Yerel seçimlerde adayların nasıl belirleneceği ise merak edilen konular arasında. CHP temayül yoklaması, ön seçim ya da adaylıkların teklif edilmesi gibi yöntemleri kullanacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı “Kesinlikle önseçim olmayacak, hem zaman dar hem de sağlıklı bir sonuç alınamıyor. Önseçim olduğunda örgütler enerjisini önseçimde tüketiyor ve sonrasında seçimde örgütlerde metal yorgunluğu oluşuyor” dedi. 


Parti içerisinde bazı isimler ise ön seçimin bir parti geleneği olduğuna dikkat çekerken, ön seçim yapılmadığı zaman partinin oy kaybettiğini söylüyor. 

CHP eski Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm twitterdan “ÖNSEÇİM EMEĞE SAYGIDIR! Sol partiler, örgüte dayanır, örgütle büyür. CHP soldadır, sosyal adalet ve emek mücadelesinin yanındadır. Partilinin emeğine saygı, savunduğumuz ilkelerin gereğidir. Emek veren, çalışan partili, hak edendir.  Önseçim emeğin, hakkın tescilidir” paylaşımında bulundu. 

Ankara eski milletvekili Necati Yılmaz da tartışmaya twitterdan katıldı ve “CHP atanmışların değil, seçilmişlerin Partisi olmalıdır!” dedi. 


AKSÜNGER: ÖN SEÇİM GÜVEN TAZELEYECEKTİR


İzmir’den aday olacağı konuşulan İzmir eski Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger “Ön seçim yapılmasının parti içerisindeki güveni tazeleyeceğini savunuyor. 

Aksünger Artı Gerçek’e yapmış olduğu değerlendirmede şunları söyledi: Özellikle kazandığımız yerlerde ön seçim yapılması gerektiğini düşünüyorum. 24 Haziran’da yaşanan süreçten kaynaklı parti içerisinde bir güven kaybı var. Özellikle imza tartışmaları toplumla parti arasında bir güven problemi, yarattı. İşte bu problemin aşılması için güven tazelemek için ön seçim yapılması gereklidir bence.


Değişim isteyen ve bundan dolayı imza veren insanların dışlanmadan aday belirlenme süreçlerinin işletilmesi gerektiğini ifade eden Aksünger, “Ön seçim yapılarak mevcut il ve ilçe belediye başkanlarımızın oyları ile partinin oyları karşılaştırıldıktan sonra partinin oyunun çok altında olursa onların değiştirilmesi gerektiğinin aşikar olduğu ortaya çıkar. Ayrıca hem ön seçim hem eğilim yoklaması üyeler üzerinde bir güven tahsisi anlamına gelir. Ancak henüz ön seçim yapılmayacak diye bir şey yok yani PM’den henüz böyle bir karar çıkmadı” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi için aday olduğunu söyleyen Aksünger,adylık için eğilim yoklaması ya da ön seçim şartı koyduğunu da ifade etti.  SAĞLAR: ÖN SEÇİM DEMOKRASİDİR


CHP eski Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise twitter’dan yapmış olduğu açıklamalarda  “ÖNSEÇİM DEMOKRASİDİR! Demokrasiye özünden bağlı CHP, iddialı olduğu tüm büyükşehir ve ilçelerin adayını üyelerin iradesiyle belirlemelidir. Adayı genel merkezdeki birkaç kişinin belirlemesi, örgüte ve aday adaylarına haksızlıktır. Hata yapma lüksümüz yok Yanlışa düşmeyin” dedi. Sağlar ayrıca iki seçim arasındaki oy oranlarını şu şekilde karşılaştırdı:


7 Haziran 2015: 55 il'de  Önseçim YAPILDI!

Geçerli oy 46.163.203
Aldığımız oy 11.518.139
Oy oranımız %24,95
24 Haziran 2018: Önseçim YAPILMADI!
Geçerli oy 50.137.175
Aldığımız oy 11.354.190
Oy oranımız % 22,65
Önseçim moralle gelen azimdir.


Adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ön seçim ya da başka bir aday belirleme kriterinin genel merkezin ve genel başkanın tasarrufunda olduğunu dile getirirken “Ben alınacak her türlü karara uyarım” dedi. 


TORUN: İHTİYAÇ DUYULAN HERYERDE ÖN SEÇİM YAPILACAK


Artı Gerçek'e konuşan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise ön seçim yapılmayacağı iddialarına ilişkin şunları söyledi:

İhtiyaç görülen yerlerde elbette ki ön seçim yapılacaktır. Ama sadece bununla kalınmayacak eğilim yoklaması, anket ya da bir heyet gidecek oraya ve değerlendirme yapacak. Ön seçim yapılmayacağını söyleyenlerin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Mesele en uygun adayı tespit etmek. Bunun için belki birden fazla yöntemi uygulamak gerekecek. Ancak her yerde ön seçim yapılacak demiyoruz. Bölgenin şartları neyi gerektiriyorsa ona göre hareket edeceğiz.

Kaynak: artigercek.com

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
225 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın