Sizin İçin Seçtiklerimiz

Trafik cezalarında yeni dönem

Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için 1002 lira idari para cezası uygulanacak.


Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması  Hakkında Kanun Teklifi'ne göre, Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi  denetim istasyonlarında, kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları takograf ve süre  yönünden  denetleyebilme ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi verilecek.


Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazların mevzuatta  belirlenenlerin dışında kullanımına yasak getirilecek. Uymayanlara 1002 lira  idari para cezası uygulanacak.


Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlara 15 gün trafikten men  cezası getirilecek. Mevcut düzenlemede, çalışma yerini ve şeklini, kapasite ve  diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi  ayırım işaretleri bulundurulması zorunluluğuna uymayan araçlara 108 lira para  cezası uygulanıyordu.

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellemek amacıyla 108 lira  olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Verilen süre sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile emniyetsiz raporu  verilen araçlarla trafiğe çıkanlara uygulanacak ceza 488 lira olarak belirlendi.Ardı ardına şerit değiştirenlere 1002 lira idari para cezası


Trafik güvenliğini tehlikeye düşüren şerit ihlali, şerit değiştirme ve  ters yönde araç sürme gibi ihlaller,  açıkça düzenlenecek ve yaptırımlar  getirilecek.

Kamyon ve tırlarda emniyet şerit ihlaline 488 lira idari para cezası,  trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme  veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise 1002 lira idari para cezası  getirilecek.

Mevcut durumda kırmızı ışık kuralına ve sesli işaretlere uymayan  sürücülere 235 lira para cezası uygulanıyor. Düzenlemeyle kırmızı ışık kuralının  ihlalinde, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl  içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç defa  ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal  ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik  değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. Sürücü  belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının  tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.Hız sınırlarında uygulanan yaptırım 3 kademeye çıkarılacak


Karayollarında hız sınırlarını aşmayla ilgili para cezası ve yaptırım  da yeniden düzenlendi.

Uygulanan 2 kademeli yaptırım (yüzde 10-30 ve yüzde 30 üzeri) 3'e  çıkartıldı ve "yüzde 50'den fazlası" ibaresi eklendi.

Hız sınırını yüzde 10-30 aşmada 235, yüzde 30-50 aşmada 488, yüzde  50'den fazla aşmada ise 1002 lira idari para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 yıl içerisinde beş defa tekerrür etmesi halinde, sürücü  belgesi 1 yıl süre ile alınırken, buna ilaveten 5 yıl içinde bu madde kapsamında  sürücü belgesi ikinci defa geri alınanlara, "sürücü belgesi iptali" düzenlenecek.

Bu kişiler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının  muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına  katılarak tekrar ehliyet alabilecek.

Kaynak : milliyet.comtr

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
313 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın