Sizin İçin Seçtiklerimiz

NASA'dan Ürküten Kış Açıklaması, Bir Kaç Ay Sonra!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni iklim araştırması raporunda bu kış dünyayı bekleyen kabusu açıkladı. Raporda, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı'nın tekrar yaşanabileceği duyuruldu.


NASA'nın açıkladığı bilimsel rapora göre bu kış mini buzul çağı yaşanabilir. Buna benzer bir kışı dünya en son 1450 yılında yaşadı. 500 yıla yakın süren bu dönemde kıtlık başladı ve ölümler geldi. NASA raporuna göre bir kaç aya olabilecekler şöyle: 

GÜNEŞTE ŞOK KEŞİF : NASA uzmanları, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi. Güneş lekelerinin en düşük hareketlilikte olmasının dünyaya etkisi iklimde olacak. Zira 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor.

BU KIŞ ÇOK FENA KIŞ OLACAK: Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor. Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Şu anda da yaşanan 'az leke hareketliliği'. NASA işte buna dayanarak mini buzul çağı alarmı verdi.

BİR KAÇ AYA REKOR SOĞUKLAR OLACAK : Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız”

EN SON 1450 YILINDA YAŞANDI: NASA uzmanlarına göre benzer bir durum 18. yüzyılda yaşandı. Dünya 1450 yılında mini bir buzul çağına girdi ve bu durum 19. yüzyıla kadar devam etti.
Kaynak : internethaber.comPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
370 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın